אירועים בואדי ניסנאס – מה יש לעשות בואדי ניסנאס בחיפה?

בין סמטאות העיר התחתית בחיפה חבוי אחד השווקים ההיסטוריים והמרתקים ביותר בארץ. מי שלא מכיר יכול בקלות לפספס את דוכני הפירות והירקות , המאפים הטריים, חנויות הקפה והמאכלים המקומיים שמשובצים כמו אבני חן בין הסמטאות והרחובות הצרים.

שוק ואדי ניסנאס הוא סמל לדו קיום בין דתות ותרבויות ובו ניתן למצוא אוצרות קולינריים מסורתיים של התושבים הערבים-נוצרים, הערבים-מוסלמים והיהודים, שחיים ועובדים יחד בשכונה. שלא כמו שווקים אחרים ואדי ניסנאס לא משתרע על פני רחוב אחד בו הרוכלים פורשים ומכריזים על מרכולתם, אלא הוא מתגלה בצניעות אופיינית בין בתי השכונה.

בין אם אתם מתכננים חופשה של כמה ימים בחיפה או שבא לכם לקפוץ לביקור קצר, אל תפספסו את ההזדמנות לטייל בואדי ניסנאס ולהנות מכל הטעמים, הריחות והצבעים של השוק החיפאי הוותיק.

 

ההיסטוריה של ואדי ניסנאס חיפה

חיפה היא עיר נמל אשר היוותה בעבר, ועדיין מהווה, צומת מרכזי להעברת סחורות דרך הים אל ומחוץ לישראל. כמו אזורי נמל אחרים בעולם, היא הפכה לפנינה קולינרית אליה מגיעות הסחורות היפות והאיכותיות ביותר מכל רחבי הארץ והעולם.

השכונה עצמה הוקמה במהלך המאה ה- 19 כשכונה ערבית-נוצרית והיא ממוקמת בעיר התחתית של חיפה. השכונה שמרה על הארכיטקטורה והצביון המיוחד שלה כשכונת פועלים ערבית לאורך השנים, על אף שהאוכלוסייה התחלפה עם הזמן וכיום כוללת רוב ערבי-מוסלמי ומיעוט תושבים ערבים-נוצרים ויהודים.

כבר בימיה הראשונים פתחו בשכונת ואדי ניסנאס שוק למכירת הסחורות לתושבי המקום ולמבקרים. הרבה מהמוצרים ומהמאכלים שמגיעים לשוק עד היום מגיעים מכפרי הגליל, שם חקלאים מקומיים מטפחים את זני הפירות והירקות ששמם נודע למרחקים.

 

ואדי ניסנאס אירועים קרובים

שכונת ואדי ניסנאס הפכה עם השנים ליעד תיירותי אשר מושך אליו מבקרים מהארץ ומהעולם, אך שלא כמו שווקים אחרים שהפכו לאתר תיירות משומן היטב, שוק ואדי ניסנאס נותר בדיוק כפי שהוא – צנוע, לא מתחנף ועם הרבה כבוד למסורת.

עבור פודיז אמיתיים הביקור בשוק הוא חוויה בלתי נשכחת של טעמים חדשים. ההשפעות של המטבח הערבי הגלילי ניכרות במוצרים שנמכרים בשוק, גם כמאכלים מוכנים וגם כחומרי גלם. ביקור בחודשי האביב יציע למבקרים שפע של עלים ירוקים רעננים כמו עכוב, חוביזה, עולש ועוד.

בימי השבוע השוק אינו עמוס במיוחד ומבקרים בו אנשים מקומיים שקונים מצרכים לביתם, שפים ובשלנים שמחפשים השראה ומציאות קולינריות וגם תיירים שמגיעים לאזור. הדרך הטובה ביותר להנות מהשוק ולגלות את הפנינים החבויות שלו היא באמצעות סיור מודרך. במהלך הסיור תוכלו לעצור בנקודות שונות בשוק, לטעום את הפלאפל הכי טוב בארץ, מאפים חמים מהתנור, קפה טרי, חומוס משובח, עלי גפן וכרוב ממולאים וכמובן מתוקים לרוב.

אם אתם רוצים לצאת לסיבוב עצמאי בשכונת ואדי ניסנאס שעות פעילות השוק הן בין השעות 9 בבוקר ל-4 אחר הצהריים בערך. בכל הנוגע לימי המנוחה בשוק ואדי ניסנאס שבת לרוב פתוח וראשון לרוב סגור.

אחד האירועים הגדולים שמתקיימים בשכונה הוא פסטיבל "החג של החגים" אשר נחגג בכל שנה בחודש דצמבר מאז שנת 1993. הפסטיבל הוא יוזמה של בית הגפן, מרכז תרבות ערבי יהודי שנמצא בסמוך לשכונה, והוא חגיגה משותפת של דו-קיום בין של שלוש הדתות – הנצרות, היהדות והאיסלאם.

בימי הפסטיבל שכונת ואדי ניסנאס והשכונות הסמוכות מקושטות בקישוטי חג ואורות מנצנצים שמלאים את הרחובות באור ובשמחה. הפסטיבל כולל עשרות פעילויות שונות שנועדו לקדם ולחגוג את הרב- תרבותיות של העיר, כמו מופעי רחוב, תערוכות, הצגות, מופעים מוזיקליים וכמובן דוכני מזון משובחים.

 

כאמור, הדרך הטובה לחוות את שוק ואדי ניסנאס היא בסיור מודרך שיגלה לכם את כל המקומות הכי שווים בשוק. אתם מוזמנים להצטרף לאחד הסיורים הקולינריים של ארז גולקו, בשלן מקומי וחוקר חומרי גלם וטעמים, שיכיר לכם בנדיבות את מקורות ההשראה האישיים שלו ואת האנשים המקסימים שמאחורי הקולינריה המקומית.

אפשרות נוספת היא לצאת לסיור עצמאי ללא מדריך בעזרת כרטיסיית טעימות מהואדי אשר תלווה אתכם בהרפתקה קולינרית עצמאית בין תחנות שונות בשוק. זאת דרך מצוינת לגלות את המקומות המומלצים בשוק ולטעום מכל הבא ליד בזמן שלכם. לרכישת הכרטיסייה פנו אלינו לטלפון 052-7721102 או דרך האתר.

 

Shopping Cart
דילוג לתוכן